Zazwyczaj określenia „tablica multimedialna” i „tablica interaktywna” są używane zamiennie. To jednak błąd, ponieważ tablice multimedialne to nowe urządzenia, zdolne w pewnych okolicznościach do zastąpienia aż trzech innych. Różna jest również ich konstrukcja i zasada działania.

Podstawowe informacje

Multimedialna tablica to rozwiązanie wygodniejsze od tablicy interaktywnej, która do prawidłowego działania potrzebuje przynajmniej dobrej klasy projektora, zużywa sporo energii i w pewnych zastosowaniach się nie sprawdza. W tablicy multimedialnej możne znajdować się wbudowany komputer, co rozbudowuje możliwości urządzenia do poziomu wcześniej nieosiągalnego.

Monitor

Monitor w technologii LED to podstawowy element całej tablicy. Duży rozmiar (55,65 lub 75 cali) zapewnia doskonałą widoczność, a nakładka dotykowa sprawia, że urządzenie jest czymś więcej, niż tylko wyświetlaczem, formą prezentacji informacji. Całość jest zbudowana w taki sposób, aby zawieszona na ścianie tablica była funkcjonalna i estetyczna. Nie ma tutaj konieczności jakiejkolwiek konfiguracji, ponieważ tablica wygląda mniej więcej tak jak telewizory czy monitory komputerowe. Nie trzeba więc ustawiać projektora, którego po prostu nie ma, a obraz i tak jest o niebo lepszy, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyświetlać filmy HD. Jednocześnie technologia LED jest tańsza niż technologia stosowana w większości projektorów.

Nakładka dotykowa

Nakładka dotykowa zainstalowana na ekranie daje użytkownikom możliwość intuicyjnego zarządzania wyświetlonymi informacjami bez konieczności korzystania z dodatkowego oprzyrządowania. Taką nakładkę obsługuje się specjalnymi długopisami, zwykle dołączanymi do tablic w ilości 2 sztuk, ale można też dokupić je oddzielnie, aby dać możliwość współtworzenia notatek wielu osobom.

Komputer

Komputer zamontowany jako opcjonalne wyposażenie zestawu na tylnej ścianie monitora zapewnia dostęp do dokumentów, przeglądarki internetowej i innego oprogramowania. Dzięki temu możliwa jest programowa kontrola sprzętu, w tym jasności i głośności, a dołączone oprogramowanie pozwala na tworzenie filmów, przechwytywanie obrazów itp. Specjalne oprogramowanie umożliwia tworzenie sieci, w której będą pracowały na przykład tablety uczniów i nauczycieli, co da możliwość współdzielenia materiałów. Tutaj tablica multimedialna wykazuje istotną przewagę także na systemem nowoczesnej klasy wykorzystującymi tablety, ponieważ tradycyjny komputer nie ogranicza ilości aplikacji, jakie mogą być równocześnie uruchomione.

Ogólne wrażenie

Tablica multimedialna jest rozwiązaniem nowoczesnym, ale i funkcjonalnym. Jest w stanie w pełni zastąpić klasyczne tablice i dodatkowo oferuje setki innych funkcji, do których realizacji niedawno jeszcze potrzebne było przynajmniej kilka dodatkowych urządzeń. Zakładając, że zainstalowane jest odpowiednie oprogramowanie, tablica pozwala na precyzyjne prowadzenie dobrze przygotowanych i interesujących lekcji. Dla dyrektorów szkół korzystne na pewno będzie obniżenie kosztów eksploatacji w porównaniu z tablicami interaktywnymi, a dla nauczycieli ważne są lepsze wrażenia wizualne, dzięki którym mogą oni uczniom zaprezentować dane, których prezentacja z wykorzystaniem dotychczas używanych technologii zakończyć by się musiała fiaskiem. Uczniowie na pewno docenią jakość obrazu oraz fakt, że lekcja nie ogranicza się do wykładu i pylenia kredą, a fakt, że mogą brać aktywny udział w tworzeniu scenariusza bieżącej lekcji, na pewno będzie dla nich dodatkową motywacją

Autor: Krzysztof Kwaśniewski

Partnerzy

 

Nowoczesna Klasa 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Wykonanie JW Studio